Co to jest Minimum Viable Product (MPV)? Co oznacza?

Minimum Viable Product (MVP) to produkt we wczesnej fazie rozwoju, o minimalnym zestawie cech, który jednak jest wystarczający, aby wprowadzić go na rynek w celu pozyskania zainteresowania pierwszych klientów oraz wstępnej oceny funkcjonalności.
MVP to produkt w szerokim znaczeniu, czyli oznacza on również między innymi usługę, aplikację czy jakiegokolwiek inne rozwiązanie technologiczne.
Koncept Minimum Viable Product wynika bezpośrednio z idei product development i lean startup, których popularyzatorami są odpowiednio Steve Blank oraz Eric Ries.
Steve Blank to między innymi współautor książki „Podręcznik Startupu”, a Eric Ries to autor na przykład książki „The Lean Startup”. Obie wymienione książki omówiłem krótko w Książki o startupie. 4 najlepsze propozycje.
W celu wyjaśnienia czym jest MVP skoncentruję się na dwóch jego cechach, które są w mojej opinii najważniejsze:
- zestaw cech, który umożliwi pozyskanie informacji zwrotnych od klientów,
- koszt stworzenia tego produktu jest dostosowany przeprowadzanego testu.
Poniżej omówię szerzej te dwie cechy Minimum Viable Product (MVP). Posłużę się porównaniem do tzw. „podejścia tradycyjnego” w budowie produktu, które jest przeciwieństwem product development / lean startup.
Na stronie Startowej zamieściłem listę ważniejszych tekstów z mojego bloga. Znajdziesz tam między innymi teksty z zakresu finansowania startupu czy budowy modelu biznesowego w startupie.
Jeśli zainteresował Cię ten tekst to może przeczytasz też:
Minimum Viable Product umożliwia pozyskanie informacji zwrotnych
Główny cel podejścia bazującego na MVP to uzyskanie informacji zwrotnych od klientów (tzw. feedback) na temat produktu i jego funkcjonalności.
Innymi słowy, chodzi tu o jak najszybsze przetestowanie produktu w warunkach rynkowych i zebranie o nim opinii. „Jak najszybsze” oznacza jak najszybciej jak to jest możliwe, biorąc pod uwagę specyfikę danego produktu.
Informacja zwrotna od pierwszych klientów na temat Minimum Viable Product (MVP) powinna umożliwić podjęcie między innymi następujących decyzji:
- czy produkt w ogóle budzi ich zainteresowanie, czyli czy warto w ogóle kontynuować dalsze prace związane z rozwojem produktu,
- jakich funkcjonalności poszukują klienci.
W przypadku niektórych produktów, Minimum Viable Product to witryna internetowa lub tzw. landing page z opisem funkcjonalności, filmem, rysunkami czy graficznymi wizualizacjami. Przykładowo, jeden ze znajomych przedsiębiorców testował w ten sposób zainteresowanie klientów tanimi domkami wakacyjnymi.
W innych sytuacjach, Minimum Viable Product to prototyp czy już działająca aplikacja.
Podsumowując, idea MVP bazuje na podejściu, którego celem jest jak najszybsze „wyjście z produktem w rynek” w celu weryfikacji.
Może zainteresują Cię tekst dotyczący rynku docelowego Rynek docelowy firmy, czyli TAM, SAM, SOM. Definicje.
Podejście „tradycyjne” w budowie produktu
Minimum Viable Product to przeciwieństwo tradycyjnego podejścia, które polega na stworzeniu produktu końcowego bez „konsultacji” z rynkiem. W tym podejściu firma próbuje zgadywać oczekiwania klientów.
Dyskusję o produkcje i jego funkcjonalności prowadzi się przede wszystkim w wąskim gronie pracowników startupu czy firmy lub też konsultantów branżowych.
Dodatkowo, firmy pozyskują informacje z rynku w tym podejściu na podstawie ankiet. Bardzo często, takie ankiety nie dają wiarygodnej informacji zwrotnej, którą można wykorzystać w budowie nowego produktu.
W przeciwieństwie do Minimum Viable Product, realna weryfikacja rynkowa następuje tu dopiero po wprowadzeniu produktu finalnego na rynek.
W uproszczeniu można powiedzieć, że tradycyjne podejście wiąże się ze znaczącym ryzykiem, że między innymi:
- klientów nie zainteresują niektóre funkcjonalności,
- zabraknie kluczowych funkcjonalności z punktu widzenia rynku,
- w skrajnym przypadku, klienci odrzucą produkt w ogóle.
Pierwsza z wymienionych sytuacji oznacza, że niektóre wydatki związane ze stworzeniem produktu nie były potrzebne.
Druga sytuacja prowadzi do wniosku, że tzw. produkt finalny wymaga istotnych zmian. Takie dodawanie funkcjonalności prowadzi często do wyższych kosztów niż miałoby to miejsce, gdyby funkcjonalności te były wprowadzone wcześniej.
Zupełna katastrofa dla firmy to znikome zainteresowanie klientów produktem. Oznacza to, że możliwość skalowania takiego biznesu jest mało prawdopodobna. Najczęściej prowadzi to do porzucenia dalszego rozwoju produktu firmę w dotychczas przyjętym kształcie.
Minimum Viable Product dostosowany do konkretnych celów
W uproszczeniu można powiedzieć, że na stworzenie Minimum Viable Product należy wydać tyle pieniędzy i włożyć tyle wysiłku, aby było możliwe przedstawienie go klientom, a w rezultacie uzyskania ich wstępnego zainteresowania.
Chodzi tu o przetestowanie produktu w warunkach rynkowych i zebranie o nim opinii przy jak najniższym poziomie kosztów. To jest kluczowe założenie strategii opartej na MVP.
Koszt stworzenia Minimum Viable Product zależy od poziomu oczekiwań w zakresie uzyskania informacji zwrotnej oraz specyfiki branży.
Jeśli interesuje Cię ta tematyka to może przeczytasz Zdolność patentowa wynalazku. Znaczenie dla inwestora.?
You must be logged in to post a comment.